MVDr. Milan Jeřábek

V piatok, 24.marca 2023, našu školu poctil návštevou vzácny hosť – MVDr. Milan Jeřábek. Narodil sa 18. mája 1932 v Prahe. Po skončení štúdia na Vysokej škole veterinárnej v Košiciach v roku 1961 pôsobil ako veterinárny lekár v Bojnej a neskôr v Bajči pri Nových Zámkoch. Neskôr absolvoval postgraduálne štúdium tropického a subtropického veterinárstva so štúdiom angličtiny na Vysokej poľnohospodárskej škole v Prahe.
Dnes už 91-ročný dôchodca, ktorý sa narodil v Prahe, no väčšinu svojho života strávil na Slovensku, deťom prezradil, že Afrika bola jeho snom už odmala. Tento sen o ceste do Afriky sa mu podaril splniť v roku 1977, keď odišiel pracovať ako expert a štátny okresný zverolekár do mesta Kolomo v Zambii. Život v Afrike však nebol jednoduchý. V rámci svojej odbornej praxe mal na starosti územie veľké asi ako západné Slovensko, po ktorom sa prepravoval letecky i autom. Manželka za ním pricestovala po určitom čase, Afriku znášala ťažko. „Všade bol samý had, komáre a všelijaká iná háveď. Nepoznala jazyk a okrem mňa tu nemala nikoho. Postupne sa zoznámila s miestnymi ženami. Začali si medzi sebou vymieňať recepty a postupne sa naučila aj reč. Nakoniec si zvykla a zostala so mnou,“ zaspomínal si Jeřábek, ktorý v prípade nákazy nariaďoval izolácie či presuny zvierat, liečil choré zvieratá a pitval uhynutých jedincov. Staral sa nielen o hospodárske zvieratá, ale aj o divú zver v rezerváciách.

Žiaci so zatajeným dychom počúvali príbehy o tom, ako prežili nákazu maláriou, ako sa plavil v deravom člne v rieke Zambezi plnej krokodílov a hrochov, o jedovatých pavúkoch a hadoch, ktorých protijed nosil stále pri sebe. Žiaci mali možnosť vyskúšať si tradičné africké oblečenie, vidieť kožu obrovského pytóna, mravcami z mraveniska vypreparovanú lebku nebezpečnej tigrej ryby, sošky a predmety vyrobené domorodcami a množstvo fotiek z jeho 10- ročného pôsobenia v Afrike.

Naši Bethleňáci boli vďační za túto vzácnu návštevu. Pánovi doktorovi ďakujeme za zaujímavú prednášku, prajeme pevné zdravie a veľa pozitívnej energie.